Як запобігти отруєнню чадним газом?

Сектор з питань цивільного захисту, взаємодії з правоохоронними органами та оборонної роботи Бершадської райдержадміністрації застерігає, що під час опалювального сезону слід бути вкрай обережними, щоб запобігти отруєнню чадним газом. Цей газ — надзвичайно небезпечний, його не можна відчути: він безбарвний і не має запаху. Чадний  газ (окис вуглецю СО) -  монооксид вуглецю (міжнародна назва – карбон монооксид) – безбарвний газ, що не має запаху, тому він особливо небезпечний, бо його не можна відчути. Він легший за повітря і тому піднімається в гору. На відкритому просторі небезпека мінімальна. Інертний за звичайних умов, при високих температурах він згорає у кисні синім полум’ям. Зріджується дуже погано, а в рідкому стані має густину меншу за 1 і є вибухонебезпечний. Майже не розчиняється у воді, а з повітрям може утворювати вибухові суміші. 
Окис вуглецю (чадний газ) потрапляє в організм людини тільки через органи дихання.  Концентрація 4,6-5,7 г/м3 в повітрі призводить до смертельного ураження, якщо людина дихала окисом вуглецю протягом 5-30 хвилин. У виробничих приміщеннях максимально допустимою концентрацією вважається 0,03 г/м3. 
Окис вуглецю (чадний газ) є переважно кров’яною отрутою. Проникаючи в кров, він вступає у взаємодію з гемоглобіном і утворює карбоксигемоглобін, внаслідок чого кров втрачає здатність переносити. Розвивається кисневе голодування тканин за рахунок порушення киснево-транспортної функції крові.

Ознаки  та  симптоми  отруєння  чадним  газом:
         головний біль;                червоний колір обличчя;
         м'язова слабість;             запаморочення,
         задуха;                             тривала дія чадного газу може привести до смерті.
                                                                        
Перша допомога при отруєнні чадним газом:

⦁ негайно викличте карету "швидкої медичної допомоги" по телефону «103»;
⦁ викличте аварійну газову службу по телефону «104»;
⦁ вивести  ураженого з отруєної атмосфери на свіже повітря або надягти на нього протигаз з гопкалітовим патроном (чи ізолюючий протигаз);
⦁ ослабити одяг ;
⦁ зігріти ураженого (гаряче пиття, укутування);
⦁ застосування рефлекторних подразників (вдихання парів нашатирного спирту);
⦁ при глибоких порушеннях дихання або при його відсутності необхідно провести штучне дихання;

П А М' Я Т А Й Т Е!   При включені будь-яких газових приладів перевіряйте наявність тяги в каналах димовидалення.