Правила поведінки у місцях великого скупчення людей

Психологи вважають, що натовп - особливий біологічний організм. Він діє за своїми законами і не завжди враховує інтереси окремих осіб, в тому числі і їх життя.
Досвід  підтверджує,   що  досить   часто  натовп  стає небезпечнішим  від стихійного лиха або аварії, які його створили.
Почуття страху, що охоплює групу людей, миттєво передається іншим і переростає в некерований процес - паніку. У людей різко підвищується емоційність сприйняття того, що діється навкруги, знижується відповідальність за свої вчинки. Людина не може розумно оцінити свою поведінку і обстановку, що склалася. В такій атмосфері  досить тільки одному висловити, виявити бажання втекти з небезпечного району, як людська маса починає сліпо копіювати його дії. Тому найчастіше гинуть не від самої небезпеки, а від страху і паніки, що виникають у натовпі. Про це треба завжди пам'ятати і передбачати можливу небезпеку.
Зрозуміло, що нейтралізувати паніку може або сильне емоційне гальмо, або чудо. Але, як відомо, чудес не буває.  Серед засобів нейтралізації паніки виділяють:
 категоричні команди;
 гаряче переконання у відсутності небезпеки.
Статистика свідчить, що у місцях, де збирається дуже багато людей, наприклад у школі, кінотеатрі, на стадіоні і т.д., некеровані панічні дії можуть викликати навіть людські жертви.
Сектор з питань цивільного захисту, взаємодії з правоохоронними органами та  оборонної роботи  районної державної адміністрації попереджає - для того щоб не загинути у натовпі:
1).Краще правило - не потрапляти в нього або обминути його.
2).Якщо це неможливо, ні в якому разі не йти проти натовпу.
3).Пам'ятайте, що найнебезпечніше - бути затиснутим і затоптаним у натовпі!
4).Люди в паніці не помічають тих, хто перебуває поряд. Кожен думає про особистий порятунок. Люди пориваються вперед, до виходу. Найбільша тиснява буває в дверях, перед сценою, біля арени і т.д.
      Тому, коли ви входите в будь-яке приміщення треба звернути увагу на запасні та  аварійні виходи, знати, як до них дійти.
1).Не наближайтеся до вітрин, стін, скляних дверей, до яких тебе можуть притиснути і роздушити.
2). Якщо натовп захопив тебе - не чини йому опору. Глибоко вдихни, зігни руки в ліктях, підніми їх, щоб захистити грудну клітину.
3).Не тримай руки в кишенях, не чіпляйся ні за що руками, - їх можуть зламати.
4). Якщо є можливість, застебни одяг.
5) Високі каблуки можуть коштувати тобі життя, так само, як і розв'язаний шнурок.
6).Викинь сумку, парасольку і т.д.
7). Якщо у тебе щось впало, ні в якому разі не намагайтеся підняти, - життя дорожче.
8).Головне завдання в натовпі - не впасти. Якщо тебе збили з ніг і ти впав на землю, спробуй згорнутися клубком і захистити голову руками, прикриваючи потилицю. При будь-якій можливості треба спробувати встати.