Офіційна делегація Вінниччини переймає досвід впровадження реформ та реалізації інфраструктурних проектів

Делегація Вінницької області у складі якої перебуває голова Бершадської  райдержадміністрації Іван Стефанцов, на чолі з головою облдержадміністрації Валерієм Коровієм зустрілась з керівництвом краю, а саме з гетьманом Ліберецького краю Мартіном Путою, першим заступником гетьмана Їткою Вольфовою, заступниками гетьмана з питань транспорту, інвестицій та освіти, молоді та спорту, а також охорони здоров'я Мареком Пітером, Петром Тульпою та Пшемислом Соботкою та членами Ради краю Кветою Вінклятовою та Радкою Лучковою Котосовою. На зустрічі також був присутній Надзвичайний і Повноважний Посол України в Чеській Республіці Євгеній Перебийніс.

На зустрічі сторони обговорили перспективні напрямки співпраці та поглиблення уже існуючих в рамках підписаної Угоди про співробітництво.
В ході зустрічі, Валерій Коровій висловив подяку чеським колегам за запрошення та гостинність і коротко охарактеризував економічний та соціальний розвиток Вінницької області, ознайомив з перебігом реформ децентралізації, медицини, освіти та фінансів в Україні та на Вінниччині зокрема. Окремо очільник області відзначив важливість підписання Угоди про співробітництво з Ліберцьким краєм, яку було укладено у досить складні для України часи.
«Ми надзвичайно цінуємо нашу з вами дружбу та відчуття справжньої підтримки. Наша співпраця розпочалась у 2015 році, у складний для нашої держави час. Багато хто боявся їхати в Україну через події на Сході нашої держави, але ви простягнули свою руки дружби. Ми щиро вдячні усьому чеському народу у вашій особі за підтримку Вінниччини в ці непрості часи. Ми дуже вдячні за те, що Ліберецький край прийняв на оздоровлення під час літніх канікул дітей воїнів АТО. Ми дуже раді, що сьогодні можемо представляти Вінниччину саме таким складом. Вінницька область – регіон, який дуже динамічно розвивається. Останні 3 роки – найкращі роки з часів існуванння незалежної України. В області активно впроваджується реформа децентралізації, яка передбачає бюджетну децентралізацію, адміністративну децентралізацію та добровільне об’єднання громад. Ми до вас приїхали з цілком реальною метою: подивитися на набутий вами досвід і разом з тим подумати, як ми маємо рухатися далі, - зазначив Коровій.

В свою чергу, гетьман Ліберецького краю Мартін Пута наголосив, що готовий поділитися досвідом, який здобула Чехія у процесі реформ, а також висловив слова підтримки українському народу на шляху впровадження реформ:
«Мені дуже приємно вітати делегацію Вінницької області у Ліберецькому краї. Реформу децентралізації ми розпочали ще у 2000 році. Нам добре видно усі ті позитивні зміни, які відбуваються в Україні та у вашій області. Оскільки наші реформи тривають вже 16 років, то нам є чим поділитися з вами, а особливо застерегти від тих помилок, які робили ми на своєму шляху реформ. Час від часу у нас з’являються ідеї як можна покращити цю систему».

В ході зустрічі чеські колеги поділилися досвідом щодо системи самоврядування у Чеській Республіці. Директор адміністративно-правового Департаменту краю Їржі Немец розповів про етапи проведення адміністративної реформи та позитивні сторони її реалізації; а також про роботу органів місцевого самоврядування, їх організаційну структуру та політичний устрій Чехії.

Згідно з адміністративною реформою, починаючи з 2000 р. вищими територіальними одиницями місцевого самоврядування стали 14 країв (областей). На чолі країв - гетьмани, яких обирають на сесіях представницьких органів країв. Старости сіл та мери міст обираються на муніципальних виборах строком на чотири роки. Органами управління області є: збори депутатів області (найвищий орган управління області, що приймає рішення з усіх питань у сфері самоврядування); рада області (виконавчий орган); гетьман; обласна адміністрація; особливі органи, що створюються для вирішення поточних питань. Місцеві органи можуть мати власне майно і розпоряджатися власним бюджетом.

Директор Департаменту економіки Ян Кліма ознайомив українських колег з екомічною ситуацією Чехії загалом та Ліберецького краю зокрема. Також посадовець розповів про систему фінансування, принципи формування бюджету Ліберецького краю, статті доходів і видатків. Кожен житель Ліберецького краю може ознайомитись з бюджетом краю на офіційній сторінці та внести свої пропозиції і правки.

Також, в рамках візиту, делегація Вінницької області відвідала місто Градек над Нісою, де зустрілася з мером міста паном Йозефом Хорінкою, який поділився з вінничанами успішним досвідом залучення інвестицій для місцевої громади та наглядно презентував проекти, реалізовані за кошти з структурних фондів ЄС. Місто розташоване на кордоні трьох держав: Німеччини, Польщі та Чехії. В місті проживає 8 000 осіб. В рамках транскордоного співробітництва місто має цілий ряд субвенцій з ЄС: субвенції на підтримку охорони навколишнього середовища, енергетичного збереження, побудову велотрас, очищення промислових зон. Члени делегації на власні очі мали змогу ознайомитись з проектами, а саме з реконструкцією площі, вартістю 90 млн крон, та відвідали рекреаційну зону відпочинку Kristýna.

Крім того, директор Департаменту соціальної та молодіжної політики ОДА Наталя Заболотна та директор Департаменту охорони здоров’я ОДА Людмила Грабович відвідали Будинок для літніх людей в Ліберці, що являє собою сполучення трьох 5-ти поверхових будівель для 205 осіб старше 65 років.
Цей заклад пишається навявним сучасним обладнанням для догляду з індивідуальним підходом до кожного клієнта, професійним колективом, соціальними й культурними заходами, а також медичним доглядом двічі на тиждень.