Бершадщина туристична

Заказник загальнодержавного значення урочище «Устянська дача»

Урочище “Устянська дача” – ботанічний заказник загальнодержавного значення. Площа заказника 173 га. Створений він у 1982 р. Це є цінний лісовий масив з дубово-ясеневими насадженнями із домішкою реліктової берізки, липи серцелистої. У підліску зростає бруслина карликова.
Бруслина карликова – чагарник, 30-100 см завдовжки. Цвіте бруслина карликова в травні-червні, плодоносить в Україні дуже рідко. Це надзвичайно рідкісна рослина, релікт третинного періоду. Цінний для науки вид. Потребує повної охорони.

Туристичні маршрути: «Стежками рідного краю»

Працівниками Бершадського районного краєзнавчого музею створено бази даних туристичних маршрутів та об’єктів «Стежками рідного краю»,  а саме:
Оглядові та тематичні екскурсії:
-  до Бершадського Преображенського монастиря;
- по історичних місцях єврейського народу;
- до пам’ятки архітектури  сторожової вежі та водяного млина у с. Баланівка (17 ст.);
- польського костьолу (1850р.) м.Бершадь;
- до садибних будинків у селах Красносілка, Теофилівка, Сумівка,
- до млина с. Шумилово та Хмарівка.
Пішохідні маршрути:

Собанські: доля родини та історія краю

У наші дні більшість не турбується про те, аби знати свою генеалогію чи минуле рідного краю. Життя стрімко летить вперед. Інша справа – століття XVIII, XIX. Час не поспішав. Вечори при свічках сприяли розлогій бесіді про ближніх та далеких родичів. Можна було зітхати про старовину, коли люди були кращі та чистіші. У всякому разі, міцніші тілом та душею, жили незрівнянно довше. Те, що ця думка була хибною, до уваги не бралося...
Із тих спогадів й ми щось черпаємо для себе та вже наших нащадків, формуємо свою власну візію минулого.

Історія садиби Ліпковських с.Красносілка

На рубежі XVIII-XIX ст. село Красносілка на Гайсинщині (тепер на території Бершадського району) разом із Завадівкою і Хмарівкою, належала родині польських шляхтичів Ліпковських герба Дрия, пізніше – Брохвіч. Як подають знавці геральдики, Ліпковські з’явилися ще в XVI ст. на Мазовшу, та тільки в другій половині XVIII ст. вони переїхали до Київського і Брацлавського воєводств. Однак, тоді представники цієї родини не володіли значними маєтками і не займали важливих урядів.

Храм в честь Покрова пресвятої Богородиці – Пилипонівка

Наприкінці XVIII ст. поруч із Бершаддю з’явилося російське старообрядницьке поселення – Пилипонівка.
Поділля – один із густозаселених старообрядцями регіонів. Перші старообрядницькі поселення  тут виникли в результаті появи російських втікачів в останній чверті XVII ст. та всього XVIII ст. Деякі дослідники стверджують, що самоназва „пилипонів” походить від імені Філіпа, який вивів старообрядців із Росії, інші – від назви дерева „липа”, яке росте у наших краях.

Пам’ятки Бершадщини

Пам’ятні знаки на честь загиблих  радянських воїнів знаходяться на території кожної сільської громади Бершадщини.
Меморіальний комплекс – братська могила радянських воїнів і пам’ятний знак на честь загиблих воїнів-земляків м.Бершадь вул.Червоноармійська,6. Меморіальні комплеки установлені у с. Берізки-Бершадські, Джулинка, Дяківка, Кошаринці, Красносілка, Маньківка, Осіївка, Серебрія, Ставки, Сумівка, Теофилівка, Флорино, Шляхова, Яланець.

Громадський музей композитора Р.А.Скалецького с.Михайлівка

Родіон Андрійович Скалецький – видатний композитор, фольклорист, педагог.
Бершадщинна багата на талановитих, розумних і працьовитих людей. Але є постаті, які своєю творчістю на віки прославили наш Подільський край і нашу Україну. До таких відноситься Родіон Андрійович Скалецький – один з популярних самодіяльних композиторів Вінничини, видатний фольклорист, педагог, учитель із широким діапазоном творчих інтересів та захоплень. Вся його творчість пронизана любов’ю до рідного краю, до пісні, до народних традицій та звичаїв.

Народний музей історії села Баланівка

Музей – це особлива архітектурна будова. Зали приваблюють багатством пам’яток минулого рідного краю. Все це привертає увагу односельчан, співвітчизників, гостей з-за кордону. Музей є центром просвітницьких і культурних знань, виховання в дусі ідеалів добра та справедливості. З фотографій дивляться батьки і родичі, які досягли успіхів у науці та важкій праці. Село гордиться ними. Вони вже вписали свою сторінку в історію села. Молодь сьогодні пише лише перший свій рядок на чистій сторінці. Гідне місце займе молодь в цьому музеї, який служить сучасності.

Спасо-Преображенський Собор Бершадського Преображенського монастиря

Бершадський Преображенський чоловічий монастир розташований на підвищеній місцині в 3-х верствах вниз при річці Дохно. З півдня і північного заходу його оточували ліси. Клімат поблизу монастиря дещо вологий, але на території, де розташована обитель, із-за садів, дещо пом’якшений і приємний. Заснували його в 1616р. два інока (монахи), які втекли з Молдавії від турецько-татарських переслідувань. На початку 19ст. в монастирі було 3 церкви : Надбрамна церква Святителя Миколая з дзвіницею, дерев’яні церкви Преображення Господнього і Святого Онуфрія. У 1810р.

Млин

За часів панування польської шляхти на Україні Баланівка належала Збаражським, Вишневецьким, з кінця XVIII століття до 1855 року – Героніму Собанському, з 1855р. – до початку XX століття після гучного скандалу і процесу в суді – позашлюбній дочці Г.Собанського Марії Потоцькій.

Сторінки

Підписатися на Бершадщина туристична